Y.ENGİNDENİZ KARABULUT

Öncelikle adımla var olduğumu düşündüğüm için, bedenim, düşüncelerim ve duygularımla Yeşim’im. Sonrasında da herkes gibi evlat, kardeş, abla, öğrenci, sevgili, işçi, eş, anne, komşu, eğitmen ve daha başka sıfatlara da sahibim.

Soru sormayı her zaman çok sevmiş olmalıyım ki daha ilkokulda, öğretmenime “Nesnelerin isimleri nereden geliyor? Neden masaya masa demişiz?” gibi sorular sorduğumu çok net hatırlıyorum. Sorularımın büyük kısmına genellikle annemden cevap alırdım. Bıkmadan beni yanıtlamaya çalışırdı. Tıkandığı yerde sınıf öğretmenim ve okul müdürüne yönlendirirdi. Soyut kavramları algılamaya başladığımda da “Nereden geldik, nereye gideceğiz?” türünden sorularıma cevaplar aramaya başladım. Halen de inandığım şey mutlaka bir amaç için bu dünyada olduğumuz.

Soru sormak şu anda yaptığım işin özü ve sırrı. Nereden nereye.

Üniversite eğitimimi İTÜ Turizm Bölümünde tamamladım. Yirmi yılı aşkın bir süre turizm sektöründe çalıştım. Seyahat planlama ve uçak bilet satışı konusunda aldığım eğitimlerle uzmanlaştım. İşimi çok severek yaptım. İnsanlarla ilişki ve iletişim halinde olmak anlıyorum ki bu günkü mesleğimde de bana pek çok şey katmış. Benim işim bir ürün değil, hizmet satmaktı. Üstelik de genellikle benden keyif satın alıyordu insanlar. Bugün geldiğim noktadan bakınca, eğitimlerde öğrendiğim birçok bilgiyi farkında olmadan doğal olarak iş ilişkilerimde kullandığımı görüyorum. Şimdi farkım bunu bilerek yapıyor olmak.

Keyifle çalıştığım onca yıldan sonra “Ben bu işi artık yapmayacağım.” dediğim zamanı çok iyi biliyorum. Bunu biliyordum ancak ne iş yapacağımı bilmiyordum. 2012 yılında kişisel gelişim eğitimleri ile tanıştım. Bu tanışma hayatımda ikinci kariyerimin de başlangıcı oldu. Halk Eğitim Merkezlerinde başlayan, boş zamanı verimli değerlendirme yolculuğumu, uluslararası onaylı kurumlardan (ICF -International Coach Federation- Koçluk) sertifikalar alarak mesleğe çevirdim. Eğitimlere katıldığım ilk derslerde, eğitmen olmayı beynime yazmıştım. Üstelik artık hedeflerime nasıl ulaşacağım konusunda profesyonel bir bakış açısı ile çalışmayı da öğrenmiştim. Yapmaktan en keyif aldığım şeyin bilgileri paylaşmak olduğunu fark ettiğimde, özellikle ülkemizde az veya yanlış tanınan koçluk mesleğini dünya standartlarında uygulamak ve anlatmak üzere mesleğin eğitimcilik ayağında da yer almayı seçtim. Bu konuda eğitim ve seminerlere katıldım, katılmaya da devam ediyorum. Elbette kolay olmadı. Eğitmen olarak ilk derslerimi İstanbul Bostancı Halk Eğitim Merkezi’nde 2016-2017 yılında verdim.

Koçluk eğitimi yanında “Zihin Dilini Programlama” olarak da çevrilebilecek olan NLP (Neuro Linguistic Programming) başlangıç ve uzmanlık eğitimlerimi tamamladım. NLP ile tanışmam hem kendi yaşamımda hem de koçluk mesleğinde bana pek çok katkı sağladı. Koçluk ne kadar süreç odaklı bir çalışma ise NLP de bir o kadar sonuç odaklı. 

2018 yılında “Öğrenci Koçluğu” ve ardından “Ebeveyn Koçluğu” eğitimi alarak koçluğuma uzmanlık alanları da ekledim.

Bu mesleğe başladığımda şunu fark ettim ki insana dair hiçbir şey için “Tamam bunu artık öğrendim ve bitti.”  Demek pek mümkün değil. Zaten bir kere öğrenmeye başladığınızda, ilgilendiğiniz konu her ne ise doymadan devam ediyor ve “Daha başka ne var, daha başka?” diyorsunuz. Ben de mesleki eğitimlerim devam ederken bir taraftan da ikinci üniversite kapsamında AÖF Sosyal Hizmet Bölümünde okudum ve 2019 yılında mezun oldum.

 “Anahtar sensin!” ilk sloganımdı ve her türlü değişimin kişinin kendisinden başlayarak gerçekleşeceğine inanırım. “Değişim için istek ve hareket gereklidir.” derim.

Çözüm odaklı ve bütüncül yaklaşımları her zaman kendime daha yakın bulduğumdan, yaptığım çalışmalarda insanı çevresi ile ele alır ve çözüme giden yolda kişinin kendi cevaplarını bularak hareket etmesine destek olurum. En severek kullandığım soru “Bugün olandan farklı ne olursa/ne olsaydı istediğin olacak?”

Gönüllü projelerde yer almayı seçer ve öğretimin belli bir zaman sonra bitebileceğini ancak eğitimin hayat boyu devam etmesi gerektiğini savunurum. Hem bir koç hem de yaşamda daima öğrenciyim. Öğrenecek ve yapacak şey bittiğinde yaşamın da bittiğine inanırım.

Bugün hala birebir koçluk hizmetleri veriyorum, firma ve okullarda eğitim, sunum ve atölye çalışmaları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bandırma’da dahil olmak üzere sivil toplum örgütlerinde gönüllü çalışmalar yapıyorum.

Her şeyin kendinizde başladığına inanıyorsanız ve gelişim, değişim istiyorsanız eğitimlerim, atölye çalışmalarım ve koçluk hizmetim ile buradayım.

Merak edip, soru sorarak ve sevgi ile kalın.

Yeşim Engindeniz Karabulut

yesimengindeniz.com